They finished behind their Packerland Conference rivals in the final scores at the Oconto Falls Track Invitational Thursday, but no team brought home more gold from the area than Algoma.
On the girls' side, Bobby Blahnik swept the shot put and discus titles with impressive throws in each event. It was the field events that paced the boys' team as well with Max Schoening winning discus, Jordan Deringer coming in first the high jump, and Dane Johnson topping the field in pole vault.
Below are the complete results for Algoma
Boys
100 Meters Varsity - Finals x
9.11Jordon Deringer12.51aAlgoma
100 Meters Varsity - Prelims x
7.11Jordon Deringer12.28aSRAlgoma
17.10Joe Haegele13.53aPRAlgoma
21.10Blake Coleson14.10aAlgoma
200 Meters Varsity - Prelims x
12.12Dane Johnson25.26aAlgoma
13.11Jordon Deringer25.41aAlgoma
400 Meters Varsity - Finals x
16.12Sebastian Schmiling1:07.80aAlgoma
11Brevin RobertsonDNSAlgoma
800 Meters Varsity - Finals x
11Brevin RobertsonDNSAlgoma
1600 Meters Varsity - Finals x
11.11Ben Fahrenkrug5:58.81aAlgoma
3200 Meters Varsity - Finals x
10.11Ben Fahrenkrug12:52.24aPRAlgoma
110m Hurdles - 39" Varsity - Finals x
4.11Brett Benesh18.28aAlgoma
110m Hurdles - 39" Varsity - Prelims x
5.11Brett Benesh18.17aPRAlgoma
11.11Chase Peronto21.04aAlgoma
300m Hurdles - 36" Varsity - Finals x
4.11Chase Peronto46.88aAlgoma
5.11Brett Benesh47.25aAlgoma
4x100 Relay Varsity - Finals x
8.Blake Coleson
Joe Haegele
Anthony Naze
Noah Paszczak53.52aAlgoma
4x200 Relay Varsity - Finals x
4.Brett Benesh
Chase Peronto
Oliver Robertson
Dane Johnson1:42.37aAlgoma
4x400 Relay Varsity - Finals x
7.-Sebastian Schmiling
Oliver Robertson
Brevin Robertson
Dane Johnson4:16.42aAlgoma
Shot Put - 12lb Varsity - Finals x
4.12Max Schoening45-01.00Algoma
9.11Elijah Ritchie39-08.00Algoma
13.10Jarod Huettl37-08.00Algoma
Discus - 1.6kg Varsity - Finals x
1.12Max Schoening146-00PRAlgoma
12.10Jarod Huettl111-09PRAlgoma
14.11Elijah Ritchie109-10Algoma
High Jump Varsity - Finals x
1.11Jordon Deringer5-08.00SRAlgoma
Pole Vault Varsity - Finals x
1.12Dane Johnson11-00.00PRAlgoma
6.11Brevin Robertson9-06.00PRAlgoma
12Noah PaszczakSCRAlgoma
Long Jump Varsity - Finals x
12.11Brett Benesh16-05.25Algoma
14.11Chase Peronto16-00.00Algoma
11Oliver RobertsonSCRAlgoma
Girls